KINOTEATR ZDROWIE

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ANIMACJI

SOKOŁOWSKO

7-8 LISTOPADA 2014

W tym roku po raz pierwszy na mapie obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji w Polsce znajdzie się Sokołowsko. Organizatorem pokazów w Kinoteatrze ZDROWIE jest wrocławska Galeria Entropia we współpracy z ASIFA Poland oraz ASIFA International. Pokazy poprowadzi Alicja Jodko - kuratorka MDA w ASIFA Poland.


Podczas dwóch dni projekcji dedykowanych świętu animacji w Kinoteatrze ZDROWIE będzie można zobaczyć:

- najlepsze filmy z jednego z najważniejszych festiwali kina animowanego na świecie: 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie /ITFS/;

- najlepsze filmy animowane z Portugalii - profesjonalne i dyplomowe nagrody w roku 2014;

- animowanych laureatów wszystkich kategorii II Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, którego specyfikę stanowią projekcje konkursowe odbywające się w całym kraju oraz sam sposób przyznawania nagród.

Od 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), zrzeszające ponad 5000 twórców filmów animowanych z całego świata, świętuje co roku w październiku Międzynarodowy Dzień Animacji. Z tej okazji na całym świecie, od Indii i Korei po Brazylię, Meksyk i Stany Zjednoczone odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty.

 

Obchody MDA świętowane są przez kilka dni wokół daty 28 października. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1892 roku (122 lata temu) w Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Animacji (MDA) w Polsce odbywają się od 6 lat równolegle w kilku miastach w Polsce. W ramach imprezy prezentowane są najnowsze polskie animacje autorskie, a także filmy animowane z całego świata (selekcjonowane przez kuratorów ASIFA z poszczególnych krajów). Koordynatorem ogólnopolskich obchodów jest Stowarzyszenie ASIFA Poland utworzone w 2008 roku.

PIĄTEK

7.11.2014

10.00-11.00 POKAZ ANIMACJI DLA DZIECI

- ITFS 2014 - animacje nagrodzone w międzynarodowym konkursie filmów dla dzieci;

11.30 – 13.30 POKAZ ANIMACJI DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

- ITFS 2014 - animacje nagrodzone w konkursie międzynarodowym oraz w konkursie Badenii-Wirtembergii;

- pokaz filmów profesjonalistów i studentów nagrodzonych w 2014 w Portugalii;

SOBOTA

8.11.2014

17.00-18.30 POKAZ DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

- O!PLA 2014 - animacje nagrodzone we wszystkich kategoriach: szkolnej, studyjnej, wideoklipu, fraszki oraz off&workshop.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Kinoteatr ZDROWIE, ul. Główna 36, SOKOŁOWSKO

KONTAKT: Maciej Pierzchała, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.: 606-627-630